פירורי תובנות

אינדיקציה

אחד הדברים הכי חשובים בבניית אתר אינטרנט מורכב הוא האינדיקציה. אותו סימן שעוזר לנו לדעת איפה אנחנו. שהגענו למקום הנכון. שהאתר עולה ולא נתקע. לראות אחוזים זזים. קו שמתמלא. המילים הנכונות בעמוד שאומרות לנו – הגעתם למקום שחיפשתם.

בחיים לא תמיד יש לנו אינדיקציה. לא תמיד יש סימן. לא תמיד ההצלחה נראית לעין בזמן שאנחנו יוצאים אליה. ולהיפך. בתחילת הדרך, אנחנו סופגים מפלות. הניצחונות, הם כל כך קטנים עד שלפעמים הם בלתי נראים. וזה לא אומר שאין.

לפעמים ההתקדמות היא קטנה. או שהיא לא בולטת לעין. כמו יסודות שיוצקים באתר בנייה סגור. מצד אחד, זה עשוי להוציא קצת את האוויר מהמפרשים. עושה רושם כאילו שאנחנו עושים את הדבר הנכון שוב ושוב ואין שום התקדמות.

ברור לנו שזה הבסיס. שזה הדבר שעליו ייבנה הדבר היציב בעתיד. וברגע שהיסודות יתייצבו, הבנייה תתפוס תאוצה. ואז, נוכל ליהנות מההתקדמות. לעשות את מה שאנחנו אמורים לעשות. לממש את מי שאנחנו ואת מה שאנחנו יודעים לעשות.

רק שבזמן שאנחנו נמצאים באותו שלב התחלתי… יש לנו ספקות. אנחנו לא יודעים שנצליח. אין לנו ביטחון. התזוזה היא מאוד איטית וקטנה. כמו צבירת תאוצה בשלבים המאוד ראשוניים. ואין לנו שום הוכחה. שום אינדיקציה.

יש רק דרך אחת לדעת איפה אנחנו ביחס להתקדמות שלנו – להציב מטרות. כאלה שאפשר למדוד. מתי הן אמורות להתממש. איך נדע אם הגענו אליהן. איך זה ייראה כשנגיע אליהן. ואז לצאת לדרך. לכבוש אחת בכל פעם.

כמו ילד קטן שלא מסוגל להבין איך סיבוב הדוושות באופניים גורם לגלגלים להסתובב. הוא יכול להסתכל כל הזמן על הגלגלים בזמן שרגליו מסובבות את הדוושות. רק שבשיטה הזו, הוא ייפול הרבה. יתקדם מעט. ולא יוכל לצבור את הביטחון הנדרש כדי לרכב.

או שהוא יציב מטרה. להגיע לראש הגבעה. ויסובב את הדוושות ברגליו הקטנות. כשיגיע לראש הגבעה, הוא יידע ששום דבר אחר לא גרם לכך. ויותר מכל הסבר תאורטי שיוכל לשמוע, הוא יהיה משוכנע. כי הוא חווה את סיבוב הדוושות. פיתח יכולת. צבר ביטחון. והכי חשוב – הבין. ולא רק ידע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות