פירורי תובנות

להיות דג – חלק א'

איך אתה מצליח כל יום לשחות? שאל הדוב את הדג. והדג הביט בו בעיניו הגדולות. פוער את פיו לרווחה. האמת, היא שמעולם לא ראה דוב כל כך מקרוב. ועכשיו, לא רק שהוא רואה את הענק שמולו, גם מצפים ממנו לתשובה. ועוד תשובה פילוסופית על מהות החיים.

זה… זה מי שאני, ענה לו הדג. אני פשוט שוחה. הדוב מצמץ בעיניו בחוסר הבנה. כן… אני רואה שאתה דג. זה לא מה ששאלתי. אני גם רואה שאתה פשוט שוחה. השאלה היא איך אתה מצליח כל הזמן לשחות. והדג, הביט בו בעיניו הגדולות. פותח וסוגר את פיו בחוסר הבנה.

כאילו, גם אני שוחה. שלא תבין אותי לא נכון. אמר הדוב בחיוך קטן. רק שאני לא מצליח להתמיד בזה. לפעמים יוצא לי ולפעמים לא. בתקופה האחרונה בכלל לא. פשוט, יש לי כל כך הרבה דברים לעשות. וכל כך חם. אז אני עושה את מה שדחוף. ומפה לשם, אני לא מגיע לזה.

הדג, לא כל כך הצליח להבין מה עצם העניין. לשחות זה פשוט. פשוט שוחים. במה יש להתעסק כל היום אם לא בשחייה. ומה הדוב ציפה ממנו, שיום אחד ייצא מהמים ויתחיל לרקוד? דג הוא דג. ובמים שוחים. רק שאת הדוב זה לא סיפק.

יש לך בטוח שיטה. אולי אפילו סוד שאתה ואחיך הדגים מסתירים מכל שאר החיות. ספר רק לי. מבטיח שלא אספר לאחרים. אני פשוט חייב לחזור לשחות. זה ממש מציק לי שאני לא מצליח להתחייב. וכדאי לך לעשות את זה. אביא לך מה שתרצה. ואם לא… נעץ הדוב מבט מפחיד בדג.

הדג נחרד. מצד אחד, לא הבין מה הדוב רוצה ממנו. מצד שני, ידע כי חייו בכפו של הדוב. ופתאום, עלתה בראשו מחשבה גאונית. אתה יודע מה. שברת אותי. יש שיטה סודית, אמר הדג לדוב. עיניו של הדוב התרחבו בציפייה מחויכת. או, הנה זה עומד להגיע. הוא חכך בידיו.

עכשיו, כל מה שצריך לעשות, אמר הדג. זה פשוט לשכב בתוך המים. על הבטן. כשכולך בתוך המים. נשכב הדוב בתוך המים והחל להשתנק. המים הציפו אותו. הרגיש שהוא עומד לטבוע. והחל לדחוף את המים ממנו. מבלי לשים לב, הוא נאלץ להתחיל לשחות.

עכשיו, אתה עובר לגור איתי במים, אמר לו הדג. וכל הזמן תחיה על הבטן בתוך המים. הדוב הסתכל עליו בהערצה ושחה. כי לא הייתה לו אפשרות אחרת פתאום. לשחות או לחדול. וברגע אחד, הוא הפסיק להיות דוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות