פירורי תובנות

לפתח משהו חדש

אי אפשר להמציא משהו חדש, הוא אמר לי. הרי אנחנו כבר ב-2016 ויש מיליארדי אנשים. בטוח כבר חשבו על הכל. ואי אפשר להמציא משהו שהוא באמת חדש. תסתכל על הטכנולוגיה הקיימת. מה עוד אפשר להמציא?

הוא צדק. חלקית. באמת הומצאו כבר המון דברים. מלא רעיונות נזרקו על שולחנות. מוצרים פותחו. והרבה מאוד דברים שקוראים להם "חדשים" הם בעצם גרסאות טיפה שונות של משהו שכבר קיים. וזה אם נתעלם מאנשים שלוקחים מוצר קיים ומחיים אותו מחדש באופן שיווקי.

עם זאת, פעם בתקופה מגיע משהו חדש. משהו שממציא את הגבולות. שטורף את הקלפים. משהו שלא היה כמוהו קודם. אלא אם ממש ממש נתאמץ להשוות אותו למשהו אחר. רק שאי אפשר להמציא משהו חדשני וייחודי כל כך בכוונה. או מתוך השוואה למה שכבר קיים.

במהלך ההיסטוריה האנושית, כמעט כל ההמצאות הגאוניות התגלו במקרה. משהו לא צפוי גרם למישהו לחשוב על בעיה מזווית אחרת. טעות בתכנון הובילה לתוצאה מפתיעה. הפניצילין. הדינמיט. המיקרוגל. רצועות הסקוטש. דבק המגע. ויש עוד המון דוגמאות.

עם זאת, קיים דבר אחד שמשותף לכל ההמצאות החדשות באמת. הן התגלו בזמן עשייה. רק כשאדם עושה דברים, הוא יכול לטעות. אם הוא יצירתי מספיק, הוא יכול לבחון את הטעויות שלו. ולא דרך הפילטר של "הצלחה מול כישלון". אלא מזווית יצירתית יותר.

מאוד קל להישאב ל"הצלחה מול כישלון". כשאנחנו עושים ונעולים על המטרה שלנו, אנחנו יכולים לקבל 2 תוצאות עיקריות – להשיג אותה ולא להשיג אותה. אם זו צורת החשיבה שלנו, אנחנו עסוקים בהשוואה. ומתוך השוואה, אי אפשר למצוא משהו חדש.

המוח שלנו כל הזמן בוחן אם התוצאה שקיבלנו היא זו שחיפשנו. אם כן, הצלחנו. אם לא, נכשלנו. לעומת זאת, אפשר לעצור מדי פעם ולבחון דווקא את הכישלונות. ולא דרך זווית החשיבה של "הסקת מסקנות". אלא דרך זווית החשיבה של "מה עוד אפשר לעשות עם זה?".

זווית החשיבה שמחפשת להשתמש בדברים באופן שאינו שגרתי היא אחת מצורות החשיבה של הגאונים. אלה שהולכים בתלם ולא מפחדים לסטות ממנו. אלה שמאוד סקרנים בקשר לטעויות שלהם. אלה שמרגישים בטוחים לשנות את דעתם.

אי אפשר לפרוץ דרך אם הולכים בה בצורה עיוורת. אפשר להתמקצע, זה כן. אפשר להשיג תוצאות מעולות, גם זה נכון. רק שיצירתיות לא יכולה להגיע משינון של צורת חשיבה. בוודאי שלא אם זו צורת חשיבה שמישהו אחר לעס עבורנו.

כל אדם שמעוניין לפתח יצירתיות, חייב להטיל ספק בהנחות היסוד. ולהתחיל לעשות. לבחון תוצאות אחרת. לבחון את חוסר ההצלחה כפתיחת דלת לעולם אחר. ולהמשיך לעשות. עם ברק הסקרנות בעיניים. וכשמוצאים משהו חדש, תמיד לבחון למי התוצאה יכולה לעזור ואיך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות