פירורי תובנות

איך להפסיק להשתהות ולהפוך ליעילים?

מאוד קל לא להספיק לעשות את מה שאנחנו רוצים. כל מה שנדרש לשם כך הוא להמשיך לעשות את מה שאנחנו רגילים לעשות. ואיך שהוא… הדברים שאנחנו באמת רוצים לעשות נשארים על מדף התכנון. כי היום זה לא הזמן. לא נספיק. יש דברים דחופים יותר.

רק שהדברים שאנחנו דוחים, לפעמים דוחים שיפור משמעותי בחיים שלנו. שיפור שאנחנו צריכים. כזה שישפר את רמת המחייה שלנו. ישפר את המצב הכלכלי שלנו. יאפשר לנו קצת יותר מרווח נשימה מהיום יום הלחוץ.

ואיך שהוא אנחנו חוזרים לאותם הרגלים ישנים. אלה שלא מקדמים אותנו. אלה שאנחנו רגילים אליהם. גם אם אנחנו לא מרוצים מהם. או מהתוצאות שלהם. פשוט קל מדי לחזור למוכר, לנוח ולמתורגל. כי אנחנו יעילים בו. ולא צריכים להתאמץ ולחשוב כדי לבצע אותו.

כדי לשפר את המצב עלינו לשנות את המיקוד שלנו. כי הפעולות שלנו תמיד מתקדמות אל עבר המקום שבו המיקוד שלנו נמצא. ואלה הם המקומות שבהם הכי חשוב להעביר את המיקוד אל המקום הנכון:

  1. לבנות הרגלים במקום ללמוד – למידה זה מעולה. רק שלמידה ללא עשייה מתמדת לא מביאה לתוצאות אמתיות. אפילו אם בקורס כן תרגלנו. זה לא מספיק. לכן, עדיף לשנות את המיקוד ליצירת הרגל לבצע את מה שלמדנו. שוב ושוב. מתי שרק נוכל. וכך, נטמיע אותו בחיים שלנו בצורה יעילה יותר.
  2. לתכנן במקום לקוות – כשאנחנו מקווים אנחנו מעבירים את האחריות לתוצאות שלנו למישהו אחר. נותנים לו לשלוט על החיים שלנו. ולמרות שאולי ייקח אותנו למחוז חפצנו, יכול להיות שדווקא ייקח אותנו לכל מקום אחר. אם נתכנן את הדרך לתוצאות שלנו ונצא לדרך, הסיכוי שנגיע לתוצאות שלנו יעלה באופן משמעותי.
  3. להתמקד בפיתוח יכולות ולא בפתרון בעיות – כאשר אנחנו נתקלים בבעיה היא נראית עצומה. אנחנו שואפים לפתור אותה. רק שאחרי שפתרנו אותה, נשארנו עם פתרון מאוד ספציפי וזמני לבעיה מאוד ספציפית. לעומת זאת, אם נפתח את היכולת שנדרשת כדי לפתור אותה ואפילו למנוע אותה בעתיד, יש לנו כלי שתמיד נוכל להשתמש בו.
  4. להתמקד בתוצאות במקום בפוזה, ניסיון ותעודות – לעשות את אותה הטעות במשך 20 שנה זה לא משהו ששווה שיתגאו בו. נכון, זה "לצבור ניסיון". רק שזה לצבור ניסיון בדבר הלא נכון. גם תארים לא מבטיחים את היכולת לייצר תוצאות. גם רושם טוב שאנשים עושים. הדבר היחיד שנמדד בסופו של יום הוא עד כמה אנחנו יעילים. ובזה אנחנו צריכים להתמקד.
  5. לייצר ערך במקום לעבוד – ההתמקדות בעבודה שוחקת. לעשות את אותו הדבר כל הזמן. שגרה אינסופית שהופכת ימים לזהים ושנים למשעממות. רק כאשר אנחנו מבינים מה הערך שאנחנו מייצרים ולמי, אנחנו יכולים למצוא שליחות בדבר שאנחנו עושים. ואז, אין שגרה. יש רק התמדה בייצור של ערך. ערך שבאמת עוזר למישהו לעשות משהו טוב יותר.
  6. ליצור מערכות יחסים במקום לדבר – רוב השיחות הן סתמיות. אנשים לא מקשיבים. מנסים להצדיק את תפישת עולמם על חשבון זו של אלה שמולם. שינוי המיקוד ליצירת מערכות יחסים עושה את השינוי. מחזק אכפתיות. כלפיהם. כלפי מה שאמרו. כלפי החיים שלהם. ובצורה מפתיעה, אנשים משתפים יותר פעולה עם אנשים שמגלים אכפתיות כלפיהם.
  7. לחזק סטרס חיובי במקום לחפש מוטיבציה – רוב האנשים בורח מסטרס. זה מלחיץ אותם. הם מחכים במקום זה למוטיבציה. כשתבוא הם יתחילו לעשות. רק שזה בדיוק להיפך. אנחנו מתחילים לעשות כשמלחיצים אותנו. ולהיות בלחץ קטן ותמידי שמניע אותנו לעשות זה הדבר שיוצר מוטיבציה. ובהחלט עדיף מאשר לחכות למשיח המוטיבציה שיבוא בבוא היום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות