פירורי תובנות

כשההיגיון טועה

ההיגיון אומר שאם נבוא לקראת הלקוח שלנו במחיר הוא יקנה אצלנו. הרי אם הלכנו לקראתו והוא אמר שזה כל מה שהוא צריך כדי להחליט, אז בטוח שהוא יקנה. הרי למה שלא ירכוש מאדם שכל כך בא לקראתו והסכים להרוויח פחות רק כדי להיות אתו.

ההיגיון אומר שאם נעבוד הכי קשה בעבודה ונשיג הכי הרבה תוצאות, בהכרח יקדמו אותנו. הרי עשינו הכל. השקענו מאמץ עצום וזמן ארוך מאוד כדי לעמוד ביעדים. הם אמורים להיות מרוצים. אחרי הכל, נתנו להם את כל הסיבות להעריך אותנו.

לפעמים ההיגיון שלנו הוא זה ששגוי. לפעמים הוא לא מתבסס על כלום מלבד פנטזיות שלנו על עולם מושלם. עולם שבו הכל יסתדר כמו שנדמה לנו שהגיוני שיסתדר. ואז, כשהתוצאות לא משתפות פעולה עם הציפיות אנחנו מתאכזבים.

אפשרות אחת היא להתמרמר. לשבור את הכלים ולמלמל כל היום שהמצב לא פייר. שכולם מרמים. שאין לנו מזל. שהדברים לא עובדים לנו. ולמה זה קורה דווקא לנו. ומקווים לעתיד טוב יותר. שמתבסס על אותו הגיון שגוי.

אפשרות שניה היא להבין. אם העולם לא מגיב כמו שאנחנו מצפים, אפשר ללמוד איך הוא כן מגיב. כשאנחנו מתחילים לבחון את חוקי המשחק, לעתים אנחנו מגלים שאנחנו משחקים דמקה כשכולם משחקים שחמט.

רק כשאנחנו מבינים את חוקי המשחק, אנחנו יכולים להתחיל לנצח בו. זה מה שהמקצוענים עושים. וזו גם הסיבה שהם משיגים את התוצאות שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות