פירורי תובנות

12 סוגי שיתופי פעולה שיגמרו לך את העסק

במהלך העשור האחרון, העסקים שלי חשפו אותי לדי הרבה אנשים מרתקים ודרכם לפוטנציאל מאוד מרשים לשיתופי פעולה. ואני מאמין מאוד בשיתופי פעולה. אז הסכמתי ללא מעט מהם. חלקם הצליחו בצורה יוצאת דופן. הרוב, התרסק במוקדם או במאוחר.

בהדרגה, התחלתי לשים לב לקווים משותפים בין כל מני סוגי אנשים שאיתם שיתופי הפעולה נוטים להתרסק. או ליתר דיוק, לסוגי התנהגות שעשויים לסמן לנו שאפשר לוותר על שיתוף הפעולה עם אדם. והרשימה הזו ממשיכה להתעדכן ככל שהעסקים מתפתחים. עם זאת, ללא בחינת ההזדמנויות קשה למצוא את אלה שכן יצליחו.

מאוד חשוב לציין: האנשים האלה אינם רעים. הם בדרך כלל נמצאים בנקודה מסוימת שבה הם לא מתאימים להיות פוטנציאל למשהו שיצליח. זה לא אומר שהם לא יכולים להשתנות בעתיד. הם פשוט כרגע יותר יבזבזו לך את הזמן ויסיחו אותך מהדרך שתפתח את העסק שלך.

אלו הם סוגי שיתופי הפעולה שמניסיוני יבזבזו לך את הזמן (נכתב בלשון זכר למרות שמתאים לכל מין שהוא):

 1. שיתוף פעולה עם זה שלאף אחד לא ברור מה המומחיות שלו אבל רוצה לפחות 30% מהרווחים – תמיד יש אחד כזה. אחד שמאוד רוצה להרוויח ולא יודע לעשות יותר מדי למעט לדבר. אחד שמוכן להרוויח מהמומחיות שלך וממלא מראש תקן של אפסולזל"י (אחראי פגישות, סיפורים והסברים "למה זה לא יעבוד").
 2. שיתוף פעולה עם זה שמחליף את דעתו בכל יום – הוא טיפוס יצירתי. מלא רעיונות כמו רימון. ובכל יום עולה לו רעיון חדש. טוב יותר. הוא מלא התלהבות. ומרוב שבכל יום קפצתם בין רעיונות ביחד, לא התקדמתם במילימטר. וזה לא שאין לו זכות להחליף רעיון. פשוט ככה לא בונים עסק.
 3. שיתוף פעולה עם זה שיודע מה צריך – איש ה"צריך" מאציל סמכויות. וזה לא שהוא לא מסוגל לעשות דברים. הוא פשוט אדם שמעדיף לעסוק בניהול הגבוה. זה שבו מאצילים הכל ונהנים מהחיים הטובים. ומהפגישות המשותפות. שבהן חוזרים שוב ושוב על דברים שצריך לעשות. ואת המטלות שלו אף אחד לא מבצע.
 4. שיתוף פעולה עם זה שצורך חומרים של מנטורים כמו ג'אנקי – פעם בדרדסים היה את ההוא שכל הזמן היה אומר "אבל דרדסבא היה אומר…". הם בדיוק כאלה. עוד לא חצו את הכביש ומצטטים את הספר על 38 הדרכים לחצייה בטוחה. שלא לדבר על זה שרוב המנטורים גם הם בדיוק כמוהו. עוד לא עשו. אבל מלמדים.
 5. שיתוף פעולה עם מנטורים/ גורואים/ מומחים בעיני עצמם – כולנו מכירים את החבר'ה הרהוטים האלה מהאינטרנט. אמנם קצת לא הגיוני איך מכין הגבינות הזה מלמד שיווק באינטרנט אבל הוא סבבה. והוא רוצה לשתף פעולה. אתנו. שיואו כמה שזה מחמיא. או שאולי הוא רוצה רק ליהנות מרשימת התפוצה שלנו. זו שבה אנשים סומכים עלינו שלא נשלח 4,000 מיילים של ספאם פרסומי אגרסיבי כל שבוע. מה פתאום. אין מצב. וזה גם בטח לא יפגע במוניטין שלנו. כמעט.
 6. שיתוף פעולה עם זה שלא מסוגל להסביר לנו בטלפון על מה מדובר – אם יש לו תחושה שלא נסכים להיפגש אתו אחרי שיספר לנו על מה מדובר בטלפון, הוא צודק. אם הוא עוד לא גיבש את הרעיון שלו בראש, עדיף שנדבר אחרי שיעשה את זה. בשני המקרים, זה בזבוז של זמן.
 7. שיתוף פעולה עם זה שיחשוף ויקדם את העסק שלנו אם נשלם לו – זה לא באמת שיתוף פעולה. הוא פשוט מנסה למכור לנו מוצר או שירות. שיתוף פעולה זה כשכל צד עושה משהו עבור השני. "לשלם כסף" לא נחשב לפעולה לצורך ההגדרה 'שיתוף פעולה'.
 8. שיתוף פעולה עם זה שחייב להתייעץ עם המתקשר שלו לפני כל בחירה – מנהלי העסק חייבים לקחת אחריות על העסק שלהם. ואין בעיה שאחד מהם מתקשר או קורא בבטריות. כי הם יישאו באחריות על הבחירות שלהם. עם זאת, במידה והעסק תלוי ביועץ "רוחני" שאינו חלק מהעסק, אנחנו מפקירים את גורל העסק שלנו.
 9. שיתוף פעולה עם זה שמנהל או ניהל עסקים לא חוקיים – אם אדם מנהל עסקים לא חוקיים או הסתבך בפלילים, זה אמור להוות נורית אזהרה. וככל שהדבר שעשה היה יותר פלילי, כך עדיף להימנע משותפות ולשמור על קשר ידידותי קליל בלבד (אין סיבה שישרוף את הבית של ההורים שלך, נכון?).
 10. שיתוף פעולה עם זה שמתייחס בחוסר כבוד לאחרים – אני יודע, הוא אמנם כזה אבל לא ככה כלפיך. כי הוא נשמה. ועדיין, מה שאנחנו רואים זה רק הטיזר לסרט ההמשך. זה שיתחיל כשהסרט שלנו אתו ישתבש. ואז נגלה ש"חוסר הנחמדות" שלו פתאום מופנית כלפינו. מי היה מאמין.
 11. שיתוף פעולה עם זה שמכור למשהו – ואני לא מדבר על מכור למרתונים של סדרות טלוויזיה. למרות שגם זה יכול לפגוע בעבודה. ברגע שאדם מכור זה אומר דבר אחד – יש לו משהו שחשוב יותר מהעסק. ברמה לא הגיונית. וכדי להשיג אותו או לעשות אותו הוא יהיה מוכן לפגוע בעסק.
 12. שיתוף פעולה עם קרובי משפחה וחברים – אדם חכם אמר לי פעם לעולם לא להעסיק אנשים שאני לא יכול לפטר. וזה נכון כלפי חברים. בנות זוג. קרובי משפחה. ורוצחים סדרתיים (לא חברים אבל לא לפטר). זה מתכון לכל מה שיכול להשתבש בעסק. וקשה לי להאמין שלא נוכל למצוא אנשי מקצוע באותה רמה בחוץ.

** המאמר הינו מאמר הומוריסטי המתבסס על ניסיוני האישי. אם שיתפת איתי פעולה בעבר, נדמה לך שכתבתי עליך ועדיין לא ברור לך אם להיפגע – חשוב להבהיר שלא כתבתי עליך. כתבתי על ההוא. אותך אני אוהב. זה ההם שלא בסדר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות